Skeletové náhrady

Při ztrátě zadních zubů a jejich náhradě, je tím nejjednodušším řešením částečná náhrada (parciální protéza). Je připevněna specielními háčky, které jsou uchyceny na zbylém chrupu.

 

Jedná se o levnou částečnou náhradu, která by se mněla používat jen v krajních případech, jako jsou provisoria po extrakcích nebo jako přechod k totální protéze.  Nevýhodou částečné náhrady s jednoduchými či litými kotevními prvky je předčasná ztráta zubů, na kterých je protéza háčky připevněna. Neustálé kývavé pohyby náhrady zatěžují kotvící tkáň zubu v kosti natolik, že vedou během krátké doby k uvolnění zubu a k jeho předčasné ztrátě.

 

Částečná skeletová náhrada s nesponovými kotevními prvky,  u kterých jsou háčky nahrazeny speciálním spojením (Zásuvný spoj, CeKa-Anker, Teleskop, Frézování), vyžadují na pilířových zubech korunky. Tyto korunky jsou pak nositelé spojení skeletové náhrady se zbytkem chrupu. Kotevní prvky spolu se speciální úpravou celé zubní náhrady vylepší zásadně stabilitu a estetiku částečné zubní náhrady. Takto zhotovená náhrada má komfortem velmi blízko k pevné zubní náhradě.